Följande skolor har kvalificerat sig för distriktsfinalen på Nyköpingsgymnasium den 14 mars:
Internationella Engelska Skolan i Eskilstuna, 2 lag
Roggeskolan i Strängnäs, 1 lag
Södra skolan i Katrineholm, 1 lag
Långbergsskolan i Nyköping, 1 lag
Följande skolor har kvalificerat sig för distriktsfinalen på Nyköpingsgymnasium den 14 mars:
Internationella Engelska Skolan i Eskilstuna, 2 lag
Roggeskolan i Strängnäs, 1 lag
Södra skolan i Katrineholm, 1 lag
Långbergsskolan i Nyköping, 1 lag
Följande skolor har kvalificerat sig för distriktsfinalen 14 mars:
Centrina Lindholmen
Internationella engelska skolan
Kvarnbyskolan, 2 lag
Nordhemsskolan, 2 lag
Nya Lundenskolan
Nygårdsskolan
Sörgårdsskolan
För kvalificering behövdes en lagpoäng på 32 eller mer.
Inbjudan till de skolor som kvalificerat sig kommer senast veckan innan tävlingen.
Nu är resultatet från kvaltävlingen genomgångna. Följande lag kommer att delta i distriktsfinalen den 14 mars och tävla om att få åka till riksfinalen i Malmö den 31 mars.
Lag1 (Vallaskolan)
Therese Hällström
Anja Rousu
Ebba Andersson
Lag 2 (Vallaskolan)
James Rödin
Sebastian Samuelsson
Maria Tuschoff
Lag 3 (Alneskolan)
Rebecka Leidelöf
Lovisa Olsson
Amanda Gidlöf
Lag 4 (Högakustenskolan)
Sofia Sundkvist
Stina Nordlander
Joel Nyberg
Grattis!
Nedanstående skolor/lag är kvalificerade till distriktsfinal i Falköping den 14:e mars 2013.
I bokstavsordning:
Dalängsskolan lag 1, Lidköping
Dalängsskolan lag 2, Lidköping
Forsenskolan lag 1, Tidaholm
Gudhemsskolan lag 1, Falköping
Kinnarpsskolan lag 1, Falköping
Kyrkerörsskolan lag 1, Falköping
Rydskolan, Skövde
Vasaskolan lag 1, Skövde
Vasaskolan lag 2, Skövde
Ett stort tack till alla deltagande skolor, lärare och elever och
ett stort GRATTIS till distriktsfinalisterna!
I år deltog 538 elever från Kronobergs län i kvaltävlingen.
Följande sex skollag är kvalificerade till Växjö Katedralskola den 14 mars för distriktsfinal.
Tack till elever och lärare i Kronobergs län som deltagit i årets kvaltävling!
533 deltagare från 15 värmländska skolor deltog i år.
Flest deltagare hade åter igen Hammarlundens skola, Hammarö.
Följande sex skollag kvalificerade sig till distriktsfinalen på Älvkullegymnasiet den 14 mars:
Centralskolan, Arvika
Djurgårdsskolan, Kristinehamn
Hammarlundens skola, Hammarö
Int. Engelska Skolan, Karlstad
Jättestenskolan, Grums
Tegnérskolan, Säffle
Vinnande skolor sedan första året i Värmland, 2009:
2014 – Internationella Engelska Skolan, Karlstad
2013 – Djurgårdsskolan, Kristinehamn
2012 – Internationella Engelska Skolan, Karlstad
2011 – Internationella Engelska Skolan, Karlstad
2010 – Tegnérskolan, Säffle
2009 – Hultsbergsskolan, Karlstad
Drivs med WordPress & Tema av Anders Norén