Kategori: Distrikt (Sida 1 av 13)

Distriktsansvarig Västernorrland

Adress
Räddningsgymnasiet  Sandö
Sandövägen 3
872 64 Sandöverken

Kontaktperson på Räddningsgymnasiet Sandö
Bosse Horner
E-post: bo.horner@ragy.se
Tele: 0612-692090

Share

Bilder från Skånes final

Tack till Chris Munsey, vår informatör, för dessa fina bilder!

Share

Resultat från Skånes distriktsfinal

Tack alla för en härlig tävlingsdag. I Skåne var det jämt i toppen men till slut korade vi Fäladsgården lag 1 vinnare i Skåne. På en hedrande andraplats kom Malmö International School och på 3:e plats kom Herrestorpskolan. Nedan följer vinnarbilder.

Share

Vinnare från Jönköping 2017

Vinnande laget från Jönköpings distriktsfinal blev Gröndalsskolan, Värnamo med 26p.

Hälsningar

Jon Trojefors

Gymnasielärare i matematik
Per Brahegymnasiet
jon.trojefors@jonkoping.se

Share

Vidare till distriktsfinal Blekinge

Följande lag är uttagna till distriktsfinalen i Blekinge:

Wämöskolan, Karlskrona, 40 poäng
Högavångsskolan, Olofström, 37 poäng (lag 1)
Stenbackaskolan, Karlshamn, 35 poäng
Snäckebackskolan, Ronneby, 35 poäng
Nättrabyskolan, Karlskrona, 35 poäng
Jändelskolan, Karlskrona, 33 poäng
Högavångskolan, Olofström, 33 poäng (lag 2)
Bokelundsskolan, Sölvesborg, 33 poäng
Rödebyskolan, Karlskrona, 32 poäng

Hälsningar
Malin Bernelf
Koordinator Leonardo
Förstelärare i matematik
Lärare i matematik, fysik och psykologi
Ehrensvärdska gymnasiet, Karlskrona
malin.bernelf@gafe.karlskrona.se

Share

Vidare till distriksfinal Skaraborg

Kvalificerade till distriktsfinalen är följande lag:

Dalängskolan Lag 1 och 2
Skara 7-9 Lag 1 och 2
Vasaskolan Lag 1 och 2
Helenaskolan
Broholmskolan
Högelidsskolan
Guldkroksskolan 7-9 Hjo
Kyrkerörskolan
Högelidsskolan

Alla lag tackas hjärtligt för sitt deltagande och önskas välkomna tillbaka nästa år.

Vänliga hälsningar,
Anders Karlsson
Tävlingsledare Skaraborg

Share

Vidare till distriktsfinal Göteborg

Följande skolor har kvalificerat sig till regionfinalen i Göteborg:

Fridaskolan Trollhättan
Kvarnbyskolan
Kärralundsskolan
Nordhemsskolan
Sörgårdsskolan
Trulsegårdsskolan
Vetenskapsskolan
Önneredsskolan

Alla deltagande skolor har fått besked, kvalificeringsgränsen blev 40 poäng.

Med vänliga hälsningar

Jenny Homann
gymnasielektor

Share

Vidare till distriktsfinal Stockholm

Grattis till följande skolor som kom till Stockholms distriktsfinal.

Engelbrektsskolan lag 1 och lag 2
Mörbyskolan lag 1 och lag 2
Täby friskola lag 1 och lag 2
Käppala skola lag 1
Spånga Grundskola lag 1
IES Nacka lag 1
Näsbydalsskolan lag 1

Share

Vidare till Distriktsfinal Södermanland 2017

Internationella Engelska Skolan i Eskilstuna (två lag)
Kunskapsskolan Nyköping (två lag)
Skogstorpsskolan (två lag)
Nyköpings Högstadium (1 lag)
Tomtaklintskolan (två lag)
Europaskolan Rogge (ett lag)

Share

Vidare till distriktsfinal Kronobergs län 2017

Kronoberg bjuder in följande sju lag (från sju olika skolor):

Bikupan
Fagrabäckskolan
Astradskolan
Kungshögsskolan
Bergundaskolan
Dackeskolan i Tingsryd
Norregårdskolan

Share

Sida 1 av 13

Driven av WordPress & Tema av Anders Norén