Kategori: Halland

Distriktsansvarig Halland

Adress
Sannarpsgymnasiet
Frennarpsvägen
302 44 HALMSTAD


Kontaktpersoner på Sannarpsgymnasiet:

Lotta Hydén
Matematiklärare
E-post: lotta.hyden@halmstad.se

Cecilia Ek
Rektor
E-post: cecilia.ek@halmstad.se
Telefon: 035-139798

 


Kontaktperson på Sydsvenska Industri- och Handelskammaren:

Lisa Jedlid
Projektledare
Skeppsbron 2
211 20 MALMÖ
Telefon: 040-690 24 00
E-post: lisa.jedlid@handelskammaren.com

Share

Till distriktfinal i Halland 2015

21 lag välkomnar vi i år till distriktsfinalen på Sannarpsgymnasiet!

Söndrumsskolan (2 lag)
Brunnsåkersskolan (2 lag)
Lagaholmsskolan (2 lag)
Trönningeskolan (2 lag)
Veingeskolan (2 lag)
Påskbergsskolan
Österledsskolan
Skogstorpsskolan
Internationella Engelska skolan
Getingeskolan
Våxtorpsskolan
Vallåsskolan
Östergårdsskolan
Eketångaskolan
Wallbergsskolan
Stenstorpsskolan

Share

Kvalresultat Halland 2015

Till distriktsfinal har vi (i Halland) följande skolor:

 

Söndrumsskolan (2 lag)
Brunnsåkersskolan (2 lag)

Lagaholmsskolan (2 lag)

Trönningeskolan (2 lag)

Veingeskolan (2 lag)

 

Påskbergsskolan

Österledskolan

Skogstorpsskolan

Internationella Engelska skolan

Getingeskolan

Våxtorpsskolan

Vallåsskolan

Östergårdsskolan

Eketångaskolan

Wallbergsskolan

Stenstorpsskolan

Share

Anmälda skolor

Hallands län

Till distriktsfinal 2015 går följande skolor:

Söndrumsskolan (2 lag)
Brunnsåkersskolan (2 lag)
Lagaholmsskolan (2 lag)
Trönningeskolan (2 lag)
Veingeskolan (2 lag)
Påskbergsskolan
Österledsskolan
Skogstorpsskolan
Internationella Engelska skolan
Getingeskolan
Våxtorpsskolan
Vallåsskolan
Östergårdsskolan
Eketångaskolan
Wallbergsskolan
Stenstorpsskolan

 

Vi bjuder in följande skolor att tävla i regionfinalen den 27 mars, 2014:

Österledskolan, Halmstad – 2 lag
Stenstorpsskolan, Halmstad – 2 lag
Veingeskolan, Laholm – 2 lag
Brunnsåkersskolan, Halmstad – 2 lag
Getingeskolan, Halmstad – 2 lag
Söndrumsskolan, Halmstad – 2 lag
Våxtorpsskolan, Laholm – 2 lag
Vallåsskolan, Halmstad – 1 lag
Lagaholmsskolan, Laholm – 1 lag
Trönningeskolan, Halmstad – 1 lag
Östergårdsskolan, Halmstad – 1 lag
Eketånga Montessoriskola, Halmstad – 1 lag
Vesterhavsskolan, Falkenberg – 1 lag

 

Vi bjuder in 21 lag till distriktsfinalen 2013. De tävlande lagen är:

2lag:

Lagaholm, Laholm
Trönninge, Halmstad
Vallås, Halmstad
Veinge, Laholm
Österled, Halmstad
Våxtorp, Laholm
Östergård, Halmstad
Brunnsåker, Halmstad

1lag:

Hallägra, Halmstad
Getinge, Halmstad
Eketånga, Halmstad
Almers, Varberg
Gullbrandstorp, Halmstad


Tidigare resultat

De som vann distriktsfinalen 2012 i Hallands län blev Getingeskolan. Laget består av Andreas Carlsson, Hanna Cederholm och Victoria Nilsson.

På fotot blir det segrande laget intervjuade av Radio Halland

 

Hallands bästa matematikhögstadium 2010!
Sannarpsgymnasiet gratulerar Gullbrandstorpsskolantill segern i Pythagoras Quest, Halland 2010!
Läs mer i Hallandsposten.

Hallands bästa matematikhögstadium 2009!
Sannarpsgymnasiet gratulerar Brunnsåkersskolans lag 1till segern i Pythagoras Quest, Halland 2009, och önskar dem lycka till i riksfinalen!

Vinnande laget av distriktsfinalen i Hallands län 2009


Anmälda skolor till årets Pythagoras Quest

 

Brunnsåkersskolan
Eketånga montessoriskola
Håstensskolan
Internationella Engelska Skolan Halmstad
Lagaholmsskolan
Söndrumsskolan
Veingeskolan
Share

Driven av WordPress & Tema av Anders Norén