Kategori: Skåne

Distriktsansvarig Skåne

Adress
Malmö Borgarskola
Box 17029
20 10 MALMÖ


Kontaktpersoner på Malmö Borgarskola:

Nicola Sarac
Rektor
Telefon: 040-34 67 08
E-post: nicola.sarac@malmo.se

 

Sam Edgecombe – tävlingsansvarig.

Sam.Edgecombe@malmo.se 


Kontaktperson på Sydsvenska Industri- och Handelskammaren:

Lisa Jedlid
Projektledare
Skeppsbron 2
211 20 MALMÖ
Telefon: 040-690 24 00
E-post: lisa.jedlid@handelskammaren.com

Share

Bilder från Skånes final

Tack till Chris Munsey, vår informatör, för dessa fina bilder!

Share

Resultat från Skånes distriktsfinal

Tack alla för en härlig tävlingsdag. I Skåne var det jämt i toppen men till slut korade vi Fäladsgården lag 1 vinnare i Skåne. På en hedrande andraplats kom Malmö International School och på 3:e plats kom Herrestorpskolan. Nedan följer vinnarbilder.

Share

Distriktsfinal Skåne 2017

I år har följande lag kommit till Skånes distriktsfinal 2017 den 23/3. Grattis!

Fäladsgården (2 lag)
Internationella Engelska Skolan Lund (1 lag)
BMSL (1 lag)
Bjärehovskolan (1 lag)
Sandeplanskolan (1 lag)
Rutsborgskolan (1 lag)
Bergaskolan (1 lag)
Svaneskolan (1 lag)
Östratornskolan (1 lag)
Herrestorpskolan (1 lag)
Kubikskolan (1 lag)
Söderkullaskolan (1 lag)
Dammfriskolan (1 lag)
Malmö International School (1 lag)
Stora Dalslundskolan (1 lag)

Till de skolor som inte kom vidare, lycka till nästa år!

Share

Distriktsfinal 2016 igång!

PQ Distriktsfinal Skåne 2016

Här i Malmö är vi i full gång med Del 1 av distriktsfinalen 2016. Lycka till alla ni som tävlar idag.

Önskar

Sam Edgecombe

tävlingsansvarig

Share

Kvalresultat Skåne 2015

Först vill vi tacka alla som deltog i årets kvaltävling till Pythagoras Quest. Konkurrensen i år var tuff med 46 skolor och 1581 elever som deltog över hela Skåne. De som har gått vidare till distriktsfinal den 16 mars är

Tunaskolan
Bergaskolan i Limhamn (2 Lag)
BMSL (2 Lag)
Fäladsgården, Lund (2 lag)
Bjärehovskolan
Kubikskolan
Pilängskolan, Lomma
Nosaby skola
Östratornskolan
Svaneskolan
Slottsstadens skola
Killebäckskolan
Tolvåkerskolan
Klågerupskolan
Baldersskolan

(Skolan får bara 1 lag till final om det inte står i parentes efter skolans namn). Poänggränsen var 40 poäng.

Tack igen och anmälan öppna igen i juni för nästa års tävling.

En formell inbjudan med mer detaljerad information kommer senare till de ovannämnda skolor.

Mvh

Sam Edgecombe & Erik Olsson
tävlingsansvariga
Malmö Borgarskola

Share

Resultat från Skåne 2012

Tidigare resultat

Ett stort Grattis till Fäladsgården i Lund som lyckades med bragden att vinna Pythagoras Quest Riksfinal 2012!

Vinnare av Pythagoras Quest 2012. Ida Svenningsson, Julia Blomstergren och Muzhen Li

Share

Skånefinals vinnare 2013

Laget som gick vidare från distriktsfinalen och tog hem hela segern i riksfinalen i Pythagoras Quest 2013. Stort grattis till Allan Zhao, Gustaf Gyllenbok och Ludwig Wemlén!

Resultaten efter Kvaltävlingarna och skolor som går vidare till Distriktsfinal 2013

Skola Poäng
Pilängskolan Lag 1

40

Östratornskola 39
Bruksskolan

38

Kastanjeskolan Lag 1

38

Bjärehovskolan

37

Järnåkraskolan

37

Kubikskolan

37

Nya Snyggatorpsskolan

36

Nyvångskolan

36

Stora Hammars skola

36

Bladins skola

35

Fäladsgården

35

Svaneskolan

35

Bergaskolan

34

Frostaskolan

34

Gunnesboskolan

34

Kastanjeskolan Lag 2

34

Pilängskolan Lag 2

34

Share

Skånefinal 2014

Till regionfinalen den 27 mars 2014, på Malmö Borgarskola bjuder vi in följande lag:

Fäladsgården, Lund – 2 lag

Pilängskolan, Lomma – 2 lag
Tunaskolan, Lund – 1 lag
Kubikskolan AB, Helsingborg – 1 lag
Svaneskolan, Lund – 1 lag
Kastanjeskolan, Tomelilla – 1 lag
Malmö Idrottsgrundskola, Malmö – 1 lag
Klågerupskolan, Klågerup – 1 lag
Bjärehovskolan, Bjärred – 1 lag
Sandeplanskolan, Höllviken – 1 lag
Bruksskolan, Höganäs – 1 lag
Johannesskolan, Malmö – 1 lag
Frostaskolan, Hörby – 1 lag
Lerbergsskolan, Lerberget – 1 lag
Videdalsskolan, Malmö – 1 lag
Söderkullaskolan, Malmö – 1 lag
Stora Hammars skola, Höllviken – 1 lag
Bladins skola, Malmö – 1 lag

Share

Anmälda skolor Skåne

Alléskolan
Ättekullaskolan
Augustenborgskolan
BarsebäcksMontessori skola
Bergaskolan
Bjärehovskolan
Björnekullaskolan, Åstorp
Bladins Grundskola
Bruksskolan i Höganäs
Dammfriskolan
Emanuelskolan
Fäladsgården
Framtidskompassen Västra Ingelstad
Framtidskompassen, Vellinge
Frostaskolan, Hörby
Herrestorpskolan
Höjaskolan
Internationella Engelska Skolan Hässleholm
Internationella Engelska Skolan Lund
Källebergsskolan
Killebäckskolan
Klågerupskolan
Kryddgårdsskolan
Kubikskolan
Kubikskolan
Läredaskolan 7-9
Liljeborgsskolan
Lindeborgsskolan
Ljungenskolan
Ludvigsborgs Friskola
Lunds Montessorigrundskola
Malmö International School
Nosabyskolan
Nyvångsskolan
Östra skolan
Östra skolan
Östratronskolan
Oxievångsskolan
Pilängsskolan Lomma
Rönnenskolan
Runstycketsskola
Rutsborgskolan
Säbyholm
Säbyholmsmontessori skolan
Sandeplanskolan
Slottsstadens skola
söderkullaskolan
Spångholmsskolan
Stiftelsen BMSL
Stora Dalslundskolan
Svaneskolan
Tolvåkerskolan
Tunaskolan
Tunaskolan, Lund
Västerskolan 7-9 Hässleholm
Västervångskolan
Västra hamnens skola
Videdalsskolan
Share

Driven av WordPress & Tema av Anders Norén