Kategori: Stockholm

Distriktsansvarig Stockholm

Adress
Danderyds Gymnasium
Rinkebyvägen 4
182 36 Danderyd


Kontaktperson på Danderyds gymnasium

Susanne Gennow
Tävlingsansvarig/ Programchef Naturvetenskap
Telefon: 08-755 73 10
E-post: susanne.gennow@dagy.danderyd.se


Kontaktperson på Sydsvenska Industri- och Handelskammaren:

Lisa Jedlid
Projektledare
Skeppsbron 2
211 20 MALMÖ
Telefon: 040-690 24 00
E-post: lisa.jedlid@handelskammaren.com

Share

Vidare till distriktsfinal Stockholm

Grattis till följande skolor som kom till Stockholms distriktsfinal.

Engelbrektsskolan lag 1 och lag 2
Mörbyskolan lag 1 och lag 2
Täby friskola lag 1 och lag 2
Käppala skola lag 1
Spånga Grundskola lag 1
IES Nacka lag 1
Näsbydalsskolan lag 1

Share

Kvalresultat Stockholm

Följande skolor går till distriktsfinal i Stockholms län:

Mörbyskolan

Täby Friskola  2 lag

Näsbydalskolan

Viktor Rydberg Samskola

pi-enheten, Österåker

Internationella Engelska Skolan Täby

Internationella Engelska Skolan Bromma

Engelbrektsskolan

Futuraskolan Bergtorp

Share

Anmälda skolor Stockholm

Åsö grundskola
Deltaskolan
Edboskolan
Edsbergsskolan
Engelbrektsskolan
Framstegsskolan
Fredsborgskolan
Fribergaskolan
Futuraskolan Bergtorp
Hammarbacksskolan
Internationella Engelska Skolan Bromma
Internationella Engelska Skolan i Täby
Internationella Engelska Skolan Nacka
Internationella Engelska Skolan, Älvsjö
Johan Skytteskolan
Källängens skola
Käppala Skola
Metapontum
Milstensskolan
Mörbyskolan
Musikskolan Lilla Akademien
Näsbydalskolan
Näsbyparksskolan
Östra grundskolan
Pi-skolan Österåker
Skarpängsskolan
Skuru Skola
Solklintsskolan
Spånga Grundskola
Täby Friskola
Tappströmsskolan
Utbildning Rotebro Gillboskola
Vasa Real
Västbergaskolan
Viktor Rydberg Vasastan
Viktor Rydbergs samskola
Viktor Rydbergs samskola Djursholm
Vinsta Grundskola

Share

Resultat Distriktsfinal Stockholm 2012

Vinnare av Distriktsfinalen 2012 blev Näsbydalsskolan i Täby. Stort Grattis!
På andraplats kom Internationella Engelska skolan och på tredjeplats Skarpängsskola.
Otroligt bra kämpat allihop!

Share

Resultat från Stockholm 2011

Danderyds matematikgymnasium gratulerar Näsbydalsskolan i Täby som tog hem segern i Pythagoras Quests Distriktsfinal 2011. Tvåa blev Mörbyskolan i Danderyd och tre blev Viktor Rydbergs Samskola i Djursholm.

Share

Resultat från Stockholm 2009

Vi ger ett stort grattis till Skarpängsskolan lag 1 som tog hem segern i Pythagoras Quest distriktsfinal 2009 och önskar dem lycka till i Malmö. Tvåa blev Johan Skyttesskola lag 1 och trea blev Skarpängsskolan lag 2.

Share

Driven av WordPress & Tema av Anders Norén